Hem : Produkter : Komponenter : Grafikkort : Intel
Intel Arc Pro B50 - Grafikkort - Arc Pro B50 - 16 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x8 - 4 x DisplayPort - multi-pack
Information
TillverkareIntel
Artnr
33P6PEB0BB
EAN
5032037283335
| Allmänt |
| Typ av enhet | Grafikkort |
| Busstyp | PCI Express 5.0 x8 |
| Grafikmotor | Intel Arc Pro B50 |
| Kärnklocka | 1700 MHz |
| Processteknik | 5 nm |
| Max upplösning | 7680 x 4320 |
| Maximal upplösning | DisplayPort: 7680 x 4320 vid 60 Hz |
| Max antal bildskärmar som stöds | 4 |
| Gränssnittsdetaljer | 4 x DisplayPort (2.1 UHBR 13.5) |
| API-stöd | OpenCL 3.0, OpenGL 4.6, DirectX 12 Ultimate, oneAPI, OpenVINO, Vulkan 1.4 |
| Egenskaper | Dolby Vision, stöd för H.264 avkodning och kodning, stöd för H265/HEVC-kodning och avkodning, stöd för AV1-avkodning, stöd för AV1-kodning, Error Correcting Codes (ECC) Memory, Ray Tracing, 128 Intel XMX-motorer, 16 Xe Cores, 16 raytracingenheter, 128 Xe vektormotorer |
| Minne |
| Storlek | 16 GB |
| Teknik | GDDR6 SDRAM |
| Minnehastighet | 14 Gbps |
| Bussbredd | 128-bit |
| Bandbredd | 224 GBps |
| Prestanda |
| NPU-prestanda upp till (TOPS) | 170 TOPS |
| AI-datatypstöd på NPU | INT8 |
| Diverse |
| Energiförbrukning vid drift | 70 Watt |
| Standarder som följs | DisplayPort 2.1 |
| Paketdetaljer | Multi-pack |
| Tillverkarens garanti |
| Service och support | Begränsad garanti - 3 år |
|